Trzebiatów - jak dojechać, jak dotrzeć, co zwiedzać, co robić?

Trzebiatów to największe w tym regionie miasteczko, liczące ponad 10 tys. mieszkańców, stanowiące siedzibę gminy. W linii prostej, oddalone od morza o 8km. Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z XIIwieku, natomiast w XIIIwieku Trzebiatów dostał prawa miejskie. Trzebiatów, jak na tak niewielkie miasteczko, może pochwalić się wieloma cennymi zabytkami. Co ciekawe, cztery zabytkowe budowle sakralne służą do dziś wiernym w czterech różnych wyznaniach: rzymskokatolickim, grekokatolickim, prawosławnym i ewangelicko-augsburskim. Zapewne dlatego Trzebiatów nazywany jest miastem czterech kultur.

Odległości:
  • Odległość od miejscowości Rewal - ok. 17 km
  • Odległość od miejscowości Pobierowo - ok. 23 km
  • Odległość od miejscowości Mrzeżyno - ok. 10 km
  • Odległość od miejscowości Dźwirzyno - ok. 17 km
Co ciekawego można tu zobaczyć?

 

KOŚCIÓŁ MARIACKI (ul. Lipowa 10)

Na szczególną uwagę w tym miejscu, zasługuje pięknie zachowany Kościół Mariacki pochodzący z XIV wieku. Z tarasu umieszczonego na dziewięćdziesięciometrowej wieży można oglądać panoramę miasta i okolic. Najstarszy dzwon tego Sanktuarim pochodzi z końca XIV wieku. Służy wiernym wyznania rzymskokatolickiego.

RATUSZ I RYNEK STAREGO MIASTA

Odwiedzając Trzebiatów, wręcz obowiązkiem jest zobaczenie Ratusza z początku XVIII wieku, który zdobny jest w wieżę zegarową. Po jego gotyckim, piętnastowiecznym poprzedniku ostały się 3 arkady z zachodniej części budynku. Kolejnym ważnym miejsce jest Rynek Starego Miasta wybudowany w szachownicowym układzie ulic, charakterystycznym dla średniowiecza. Najstarsze kamienice stojące wokół rynku pochodzą z XVI wieku.

CIEKAWE ZABYTKI
  • Kaplica Św. Ducha została wybudowana na przełomie XIV i XVwieku. Służy wiernym wyznania prawosławnego.
  • Kaplica Św. Gertrudy - wybudowano ją w XV wieku w stylu późnogotyckim. Służy wiernym wyznania grekokatolickiego.
  • Kościół Św. Jana Ewangelisty - wybudowany w stylu neogotyckim. Służy wiernym wyznania ewangelicko-augsburskiego.
BASZTA KASZANA

Jest to Okrągła Baszta, która pochodzi z początku XIV wieku, osiąga ona 21 metrów wysokości. Dodatkową atrakcją tego miejsca są więzienne lochy o 4, 7 m wysokości. Ciekawostką jest fakt, że z Okrągłą Basztą Kaszana wiążę się pewna legenda, która głosi, że pewien strażnik pilnujący murów, upuścił misę gorącej kaszy, a ta spadła na głowę jednego z gryficzan, który szykował się do szturmu na Trzebiatów. Prawdopodonie wypadek ten uratował miasto przed atakiem. 

SZLAK SŁONIA

Jedną z większych ciekawostek Trzebiatowa jest Szlak Słonia. Długość tego szlaku to około 2 km, prowadzi on przez najciekawsze miejsca miejscowości. Punkty oznaczone są, widocznymi z daleka tablicami. Widnieją na nich informacje, na temat danego obiektu. Dodatkową ciekawostką jest fakt, że na każdej z tablic pojawia się symbol Trzebiatowa, którym jest słoń. Jego wizerunek z poganiaczem pojawia się także na końcu trasy. Wykonany został w XVII w. techniką sgraffito. Jego dokładne miejsce to ściana kamienicy nr. 26.

Ostatnia aktualizacja - luty 2020 r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.mrzezyno.net.pl nie odpowiada.

Galeria

Lokalizacja

1 wyświetlenie w 2024r.
Łącznie 467 (od 2023r.)
serce Twoje ulubione obiekty 0